سرویس سیاسی خرداد: محمد باقر قالیباف پیشنهاد داده بود که کاندیداهای ریاست جمهوری اموال خود و خانواده شان را در برنامه مناظره اعلام کنند،پیشنهادی که با واکنش منفی هاشمی طبا و جهانگیری روبرو شد و هاشمی طبا آن را مهمل خواند و جهانگیری چنین درخواستی را بی ربط دانست و مضاف بر آن تاکید کرد که چرا شهردار و معاونان تاکنون دارای خود را به شورای شهر اعلام نکرده اند و ...

به گزارش خرداد؛ اما جالب ترین واکنش مربوط به وزرای روحانی بود ، آنجایی که در ابتدا بیژن نامدار زنگنه قالیباف را به چالش خوانده و گفت که 12 سال وزیر بوده و حاضر است دارایی خود را با قالیباف تاخت بزند، پس از او آخوندی و سپس طیب نیا نیز چنین اقدامی کردند و این ابتکار بازتاب های گسترده ای در شبکه های مجازی داشت. 

حال پس از آنکه این فرافککنی و حاشیه پردازی نتیجه معکوس داده قالیباف عصبانی از این واکنش ها در گفت و گویی که خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی آن را بازتاب داده با عصبانیت مشهود به این اظهارات واکنش نشان داده است. 

پیش از آنکه متن اظهارات قالیباف را در اینجا بیاوریم، یادآوری دو نکته لازم است، اول آنکه رئیس جمهوری و همه اعضای کابینه موظف هستند که لیست دارایی خود و خانواده را قبل و پس از مسئولیت به رئیس قوه قضاییه ارائه دهند و این قانون از ابتدای انقلاب بر اساس قانون اساسی حکمفرما بوده و طرح این ادعا در زمان فعلی جز توهین به دستگاه های نظارتی و اتهام زنی در راستای تشویش اذهان عمومی و تخریب اعتماد عمومی به مسئولان نیست

  و دوم آنکه این ادعا جز حاشیه روی و بازی با افکار عمومی نیست چرا که واضح و مبرهن است که اگر فردی آنهم در جایگاه ریاست جمهوری یا مناصب عالی دیگر از راه های غیر مشروع کسب درآمد کرده باشد، هیچ گاه آن اموال را به نام خود و خانواده اش نکرده و چنین گاف بزرگی نخواهد داد و طرح این موضوع در شرایط فعلی تنها برای انحراف عمومی از واقعیات نیست و نخواهد بود

مضاف بر آنکه یک مقام عالی همانند یک شهروند عادی حق و اجازه کسب درآمد از راه های مشروع را دارد و ثروت وی به هر میزان که باشد اگر از راه مشروع بدست آمده (که قوه قضاییه در هنگام مسئولیت آن فرد بر میزان داریی نظارت دارد) باشد نه تنها ایراد ندارد که مزیت نیز محسوب می شود و از طرف دیگر اینکه خانه یا ماشین یک رئیس جمهوری چه باشد، آیا برای حل مشکلات مردم تفاوتی می کند؟ مثلا رئیس جمهوری ساده زیست گذشته! 700 میلیارد دلار را با ندانم کاری خود از بین برد و در یک روز 23 میلیارد تومان از خزانه برای دانشگاه ایرانیان برداشت کرد! پس واضح است که این سخنان قالیباف از چه رویی است. 

در ادامه متن کامل اظهارات وی را می خوانید. 

قالیباف با بیان اینکه حاضر است اموال خود و خانواده اش را با نصف خانه روحانی معاوضه کند، گفت: ظاهرا آقایان برای اینکه لیست اموال شان را اعلام کنند نگران شده اند.

به گزارش مهر، محمد باقر قالیباف در گفتگویی عنوان کرد: من فقط یک پیشنهاد ساده دادم که کاندیداها بیایند لیست اموالشان را به مردم اعلام کنند نمی‌دانم این پیشنهاد ساده چه بود که این‌قدر سروصدا کردند. 

وی افزود: اعلام لیست اموال مسئولان سیاسی به مردم در بسیاری کشورهای دنیا وجود دارد و ضمانتی است برای اینکه از قدرت برای کسب ثروت استفاده نشود.

قالیباف تصریح کرد: آقایان ظاهراً خیلی نگران شده‌اند اما اگر واقعاً ادعای شفاف‌سازی دارند، به‌جای اینکه بیایند با استندآپ‌های سیاسی این حرف روشن را به حاشیه ببرند، لیست اموال‌شان را به مردم اعلام کنند. 

وی گفت: بنده هم روز جمعه لیست اموالم را اعلام خواهم کرد آن‌وقت معلوم خواهد شد چقدر ضرر خواهند کرد.

این کاندیدای ریاست جمهوری عنوان کرد: البته با اینکه  تمکن مالی بیش از اندازه را برای یک مسئول اجرایی مفید نمی‌دانم اما چون می‌دانم آقای روحانی حاضر نیستند لیست اموالشان را اعلام کنند و به همین دلیل مسائل شفاف نمی‌شود، اعلام آمادگی می‌کنم منزل مسکونی و همه اموال نه‌تنها خودم بلکه همه خانواده‌ام را فقط با نصف منزل آقای روحانی عوض کنم و همین الآن اعلام می‌کنم مبلغ اضافه آن با وضع موجودم را صرف قرارگاه جهادی امام رضا(ع) برای ایجاد شغل در مناطق محروم کشور خواهم کرد.

وی گفت: من نمی‌دانم موضوع چه‌ربطی به وزرا دارد. مگر کسی از آنها درخواست کرده لیست اموالشان را به مردم اعلام کنند؟ مگر آنها نامزد انتخابات ریاست جمهوری‌اند؟ هر وقت نامزد شدند می‌توانند از این حرکت‌های فرار به جلو انجام دهند. 

قالیباف گفت: در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد و دیده نشده که هم رئیس جمهور و هم معاون اول نامزد شوند و هم کل اعضای کابینه با یک نفر رقابت کنند. 

وی افزود: اگر این وزرای عزیز به قانون پایبند هستند در انتخابات دخالت نکنند و اگر خیلی علاقمند انتخابات هستند در دور بعد نامزد شوند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بنده از نامزدهای ریاست جمهوری و نه وزرا و معاونان رئیس جمهور خواستم اموالشان را به مردم اعلام کنند. ناراحتی و آشفتگی برخی از وزیران از آن است که مبادا آقای روحانی مجبور به اعلام اموال خودش و نزدیکانش شود. 

وی تصریح کرد: خودشان را انداخته‌اند جلو که مسأله را کم‌ارزش جلوه دهند، لذا حرف من با آقایان این است همه چیز به‌نوبت.