خرداد:محمد هاشمی تأکید کرد: آقای روحانی اسناد و مدارک بسیار قوی از تندروها در رابطه با بعضی مسائل در دست دارد که در صورت برملا شدن، آن‌ها به‌شدت ضرر خواهند کرد، بنابراین دلیل عصبانیت این گروه چیزی جز وحشت از افشاگری‌های احتمالی در آینده علیه آنان نیست.

حسن روحانی که چهره معتدل نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری محسوب می‌شود، لحن صحبت کردن او در این روزها تغییر کرده و به نظر می‌رسد بنا است برخی از حرف‌هایی که تا به امروز در دل او بوده را به اطلاع مردم برساند و از موضع دفاعی خارج و توان خود را برای رقیب آشکارتر سازد.

روحانی در سفر انتخاباتی خود به همدان خطاب به مردم گفت: «ملت ما در انتخابات خرداد ۹۲ اعلام کرد خشونت را قبول ندارد. اردیبهشت ۹۶ هم یک‌بار دیگر مردم ایران اعلام می‌کنند آن‌هایی که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند را قبول ندارند. ما انحصارگرایان را نمی‌خواهیم. ما آن‌هایی که پشت میز نشسته‌اند و حکم صادر کرده‌اند، نمی‌خواهیم.»

اما این تغییر لحن روحانی و صریح‌تر شدن او سبب شده تا رقبای او که نزدیک به ۴ سال مشابه همین لحن کاملاً آشکارا و شفاف دولت او را با انواع تهمت‌ها به باد نقد گرفته بودند، عصبانی شوند و نسبت به آن واکنش نشان دهند.

محمد هاشمی، رئیس اسبق صداوسیما در گفت‎وگو با رویداد۲۴ گفت: آقای روحانی اسناد و مدارک بسیار قوی از تندروها در رابطه با بعضی مسائل دارد که در صورت برملا شدن به‌شدت ضرر خواهند کرد، بنابراین دلیل عصبانیت این گروه چیزی جز وحشت از افشاگری‌های احتمالی در آینده علیه آنان نیست.

وی در ادامه اضافه کرد: متأسفانه رقبای حسن روحانی حریم را حفظ نکردند و به‌جای مناظره، نظام را مورد محاکمه قراردادند و برای رسیدن به اهدافی که برای خود ترسیم کرده بودند اخلاق و صداقت را زیر پا گذاشتند و براین تصور بودند که با توسل به این شیوه برنده انتخابات خواهند بود درحالی‌که آسیب‌پذیری رقبا روحانی بسیار بالا است.

رئیس اسبق صداوسیما در خصوص دلیل عدم تحمل رقبا روحانی در برابر این لحن او اظهار داشت: تندروها به‌خوبی می‌دانند که اگر برخی از مطالب بر زبان آورده شود، حتماً مدافعان مردمی آنان در آرا خود تجدیدنظر خواهند کرد و مشارکت هم بسیار بالا خواهد رفت، بنابراین طبیعی است که نمی‌توانند این رفتار رئیس‌جمهور را تحمل کنند.

این فعال سیاسی درباره ارزیابی خود از تغییر لحن روحانی چنین بیان کرد: تغییر لحن روحانی کاملاً اجتناب‌ناپذیر است زیرا او بامتانت و اخلاق جلو آمد و طرف مقابل او این کار رئیس‌جمهور را نشانه ضعف دانست و خارج از قاعده‌های سیاست ورزی وارد عمل شد و شیوه‌ای را در پیش گرفت که مورد تائید هیچ سیاستمدارمنصفی نیست.

هاشمی در ادامه افزود: شیوه امروز تندروها همان سبک و سیاق احمدی‌نژاد است که یک‌بار نتیجه آن در کشور مشاهده شد و کسانی که درصدد برآیند تا مانند احمدی‌نژاد شعاری و پوپولیستی عمل کنند باید بدانند مردم تجربه آسیب‌هایی که درنتیجه ورود او به عرصه ریاست جمهوری وارد شد رادارند و بعید به نظر می‌رسد که مجدد آن را به تکرار درآورند.

وی در خصوص ضرورت ادامه این روش تأکید کرد: آقای روحانی این روش را ادامه خواهد داد زیرا دیگر رقابتی در جریان نیست آنچه مردم مشاهده می‌کنند بیشتر به مجادله شباهت دارد، بنابراین در چنین شرایطی امکان آنکه یک‌طرف بااخلاق کامل وارد میدان شود و طرف مقابل آن را رعایت نکند، وجود ندارد و همان‌طور که اشاره کردم رقبا رئیس‌جمهور در حالی برای دستیابی به ریاست قوه مجریه نظام را محاکمه می‌کنند که در عملکرد و سابقه آنان مسائل زیادی وجود دارد.

رئیس اسبق صداوسیما افزود: افشای برخی موارد سبب خواهد شد که مردم اجازه ندهند دوباره انتخاب سال 84 و 88 اتفاق افتد زیرا مسائل خوبی از آن دوران وجود ندارد.